Blogg

Hej och välkommen till vår blogg!

Här skriver personer som har anknytning till förlaget. Det kan vara någon av våra medarbetare eller författare. Ibland har vi också gäster på bloggen som skriver om saker som angår bokbranschen i allmänhet och förlaget i synnerhet.

Nu bloggar vi särskilt om vårens utgivning och försöker göra er så nyfikna som möjligt på böcker som alldeles snart är på väg till bokhandeln, eller precis utkommit.

 

Inför vårens rysare med Masha Gessen

den 13 december 2011

Masha Gessen120168059

Masha Gessen

 

Dorotea och Lena kom hem från Frankfurtmässan i höstas med ett glödhett manus till en bok som ska komma ut samtidigt över hela världen i mars 2012. Detta manus fick skrivas ut enbart med hjälp av en kod som bara Lena hade tillgång till och vi fick skriva på "ickespridningskontrakt" så att innehållet inte skulle läcka i förväg.


Ett sådant manus läser man förstås med extra mycket spänning - men vilken text! På en lättläst, elegant prosa berättar författaren inledningsvis om Vladimir Putins osannolika väg till makten, och så småningom träder en bild fram av dagens Ryssland och dess färd mot allt tydligare definierad diktatur. Det är kusligt, det är väl underbyggt och ger mig kalla kårar och lätt illamående.

 

Nu följer jag nyhetsrapporteringen från detta enorma land med ett helt annat intresse än tidigare. Och i bakhuvudet säger en liten röst ängsligt: - Måtte världens modigaste Masha Gessen klara sig igenom denna boks publicering… För när man läser om Politkovskaja-mordet eller förgiftningen av den före detta KGB-agenten Litvinenko (i London!) så kan man inte låta bli att tänka att det hon gör är farligt. Riktigt farligt.

 

Masha Gessen emigrerade från Ryssland som 14-åring med sin familj till Boston under en av 80-talets vågor av judisk emigration från Sovjetunionen. Som vuxen valde hon att flytta tillbaka och följa utvecklingen som oberoende journalist - något som sannerligen inte är lätt. Att hon dessutom lever öppet i ett lesbiskt förhållande gör henne inte mindre utsatt eller sårbar i dagens ryska samhälle. Hennes partner väntar just nu deras tredje barn. Vi har alltså fått ännu en författare till Brombergs som visar prov på osannolikt mod. Hon sällar sig därmed till Roberto Saviano, som ju har betalat ett väldigt högt pris för sin frispråkighet. Min beundran känner inga gränser. 

 

/Matilda

Dela:
Det här inlägget skrevs av Janina, Bookmärk den permanenta länken. Följ alla kommentarer här med hjälp av RSS flödet för det här inlägget. Du kan skriva en kommentar.

Relaterade inlägg

2kommentarsför “Inför vårens rysare med Masha Gessen”

  1. Gravatar of Claudia RadomskaClaudia Radomska
    Skrivetden 30 december 2011 at 18:29:25

    Den tigande mörka sanningen finner till slut en väg fram till ljuset, underbart att vi får ta del av den! Är själv född i Polen, har sett, hört, upplevt korruption etc etc ... Kram och Ett Gott Nytt år till Er modiga på förlaget! Claudia Radomska

  2. Skrivetden 27 februari 2012 at 10:43:34

    Hej!
    Jag är kommunistexpert sen 33 år tid och arbetade med den Estniska oppositionen mot Sovjetmakten mellan 1979-1983 var själv arresterad av KGB sommaren 1980 läs min bok " Mitt möte med KGB" Contra förlag är nu Ordf för Svenska Memorial vi arbetar för demokrati och mänskliga rättigheter i Rysland och Baltikum, vi har både Estnsia och Ryska expertrådgvare / Ann-Mari Lahti PS Vi arbetar i Anna Politkovskajas anda

Skriv en kommentar